ZIK

Deklaracja dostępności

,,Koronografia” sieci kanalizacyjnej zakończona.

Trzcianka, dnia 10 listopada 2022 r.

Tym powszechnie znanym medycznym terminem można by określić niedawno zakończone prace przy renowacji sieci kanalizacji ogólnospławnej w Trzciance. Przez kilka tygodni na ulicach naszego miasta można było zaobserwować charakterystyczne pojazdy z napisem ,,Inżynieria bezwykopowa” oraz ubranych w białe kombinezony pracowników z daleka przypominających kosmitów.

Przypomnę, że poddano renowacji liczące ponad 90 lat odcinki kanalizacji sanitarnej wykonane z rur betonowych o średnicy od 250 do 500 mm. Oprócz wieku ,,pacjenta” inną cechą charakterystyczną była ich lokalizacja. Kolektory przebiegają w drogach wojewódzkich nr 178 oraz 180, czyli w najważniejszych arteriach komunikacyjnych miasta – mowa jest o ulicach: Sikorskiego, Rondzie Solidarności i Marszałka Piłsudskiego, ul. 27 Stycznia, Grunwaldzkiej, Żeromskiego. Pozostałe odcinki znajdują się również w ścisłym centrum miasta i obejmowały ulice: Wita Stwosza, Spokojną, Plac Pocztowy, Wiosny Ludów oraz fragment ulicy Staszica.

Posługując się dalej językiem medycznym, możemy napisać, że naprawiono główne ,,aorty” – sanitarnego i komunikacyjnego systemu miasta.

Sprawność kanalizacji – zwłaszcza ogólnospławnej, to jednocześnie właściwe odwodnienie, minimalizowanie awarii skutkujących wykopami i naruszeniem podstawowych właściwości konstrukcyjnych drogi, eliminowanie nieplanowanych postojów zwiększających emisyjność hałasu i spalin oraz wzbudzającym niezadowolenie mieszkańców i kierowców.

Technologie bezwykopowe zmniejszają ekonomiczne, ekologiczne i społeczne uciążliwości prowadzonych inwestycji wod – kan. W wymiarze finansowym, możemy przyjąć, że wydamy średnio dwa razy mniej pieniędzy niż przy tradycyjnych metodach wykopowych. Dodatkowo nie musimy odtwarzać drogi – często na całej szerokości utylizować asfalt, starą instalację oraz wymieniać grunt. Najważniejszy jest jednak czas. Renowacje bezwykopowe są realizowane kilku, a nawet kilkunastokrotnie krócej niż za pomocą tradycyjnych metod.

Trudno jest również wycenić czas kierowców spędzony w długich korkach lub objazdach, ilość dodatkowo spalonego paliwa, emisji spalin i hałasu, a także zmierzyć poziom irytacji mieszkańców ulic, na których są prowadzone prace. Skutki społeczne są jednym z najbardziej wrażliwych elementów i należy robić wszystko, aby je zminimalizować. Mam nadzieję, że nam się to udało? Dziękuję mieszkańcom za cierpliwość i wyrozumiałość zwłaszcza, że wiele prac było wykonywanych nocą. To jednak dopiero pierwszy etap. W kolejce są jeszcze przykanaliki oraz kolejne trzcianeckie ulice.

Inwestycja zakończyła się: naprawą ponad 1900 m kanalizacji ogónospławnej, montażem 106 nakładek kapeluszowych łączących kolektory z przykanalikami, renowacją 8 przyłączy, 30 kinet i podstaw studzienek kanalizacyjnych.

Prace zostały wykonywane w dwóch technologiach: rękawów z włókna szklanego nasączonego żywicą poliestrową oraz rękawów w włókniny poliestrowej nasączanych żywicą epoksydową. Pierwsze były utwardzane promieniami UV, drugie – wodą w temperaturze ponad 90⁰ C. Najmniejsza grubość to 5,7 mm w przypadku rękawów z włókna szklanego, a największa to 15 mm w rękawach ,,epoksydowych”.

Renowację wykonywały trzy firmy: TERKAN sp. z o.o. z Chełmży, AARSLEFF sp. z o.o. z Warszawy oraz CONS CONTROL SYSTEM sp. z o.o. z Czewieńska, przy czym dwie ostatnie zrealizowały ponad 96% zadania.

Należy podkreślić wzorową organizację prac, pełen profesjonalizm technologiczny oraz znakomitą współpracę z inwestorem, którym przypomnę jest Zakład Inżynierii Komunalnej sp. z o.o. w Trzciance.

Na sfinansowanie przedsięwzięcia Spółka otrzymała pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, któremu dziękujemy za wzorową współpracę oraz wiele cennych rad.

Źródło: Tekst i zdjęcia Marek Kupś.

Wróć

Skip to content